Domy szkieletowe

Budowa domu do ważny krok w życiu, bowiem to w nim spędzimy najbliższe lata, a nawet resztę życia. Zapraszamy do czytania o kolejnej naszej usłudze – solidne, długowieczne, energooszczędne i bezpieczne…

Domy szkieletowe – droga do uzyskania własnego lokum, zwłaszcza dla tych, którym się śpieszy. Są alternatywą dla domów murowanych, do złudzenia często je przypominając. Szkielet domu – z czego powstaje? A z tego, co przewidział projektant. Bowiem w projekcie architektonicznym domu szkieletowego wyszczególnione są wszelkie elementy budowy z podaniem długości i przekrojów. Z tymże wykazem udajemy się do składu drewna, bądź tartaku. Przy wyborze drewna obowiązuje ważna zasada – nie należy oszczędzać.

  • Szybsza budowa domu szkieletowego niż murowanego – ściany domów szkieletowych są lekkie i prostsze w montażu.
  • Bardzo dobra ochrona cieplna budynku – niełatwa do uzyskania podobnym kosztem wykorzystując inne technologie. Jednakże dom szkieletowy szybko się wychładza, ściany i stropy nie „magazynują” ciepła. Z drugiej strony – dom łatwo nagrzać. Warto rozważyć zainstalowanie automatyki regulującej temperaturę w pomieszczeniach, co doprowadzi do znacznych oszczędności w kosztach eksploatacji budynku.
  • Niewielka grubość ścian zewnętrznych, dzięki czemu dom szkieletowy ma większą powierzchnię użytkową niż dom murowany o takim samym obrysie. Zysk tutaj jest niemały! Parterowy dom drewniany o powierzchni 100m2, jest w środku większy od murowanego o około 8-10m2.
  • Możliwość budowania domów nawet w zimie – dom drewniany, poza wykonaniem fundamentów, nie wymaga prac „mokrych” – murowania i betonowania, które można przeprowadzać tylko w temperaturze dodatniej, teren po budowie zdecydowanie łatwiej jest uprzątnąć – problem z pozostałości po betonowaniu i składowaniu piasku, cementu i wapna, zostaje wyeliminowany.
  • Łatwość modernizacji i przebudowy – bez większych problemów, można wymienić w domu szkieletowym instalacje na nowocześniejsze, dodać drzwi lub okna ze względu na drewnianą konstrukcję, połączyć albo dobudować pomieszczenia – wszystko jest możliwe, bez kucia ścian i stropów
  • Czas eksploatacji domów murowanych i drewnianych jest porównywalny, obawy dotyczące krótszej trwałości domów szkieletowych są nieuzasadnione. Szybsza destrukcja może dotyczyć tylko domów całkowicie zaniedbanych.
  • Technologia domu szkieletowego pozwala na łatwe dostosowanie do potrzeb budynku energooszczędnego.

Wilgoć jest największym wrogiem konstrukcji z drewna, niszczy ona również właściwości termoizolacyjne wełny mineralnej. Sposobem na odprowadzenie z niego nadmiaru wilgoci jest rekuperacja, czyli zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, którą to usługę nasza firma również wykonuje.

Należy jednak pamiętać o tym, że koszt wybudowania domu szkieletowego z dobrej jakości materiałów, będzie docelowo wynosił – plus, minus – tyle samo co koszt budowy domu murowanego.

Twój dom – Twój wybór!

Masz pytania? Zadzwoń do nas, postaramy się odpowiedzieć na wszystkie, nurtujące Ciebie pytania.